Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Kazimierza Wielkiego
w Szadkowicach

Aktualności / Dzień Ziemi w ARBORETUM w Rogowie

22 kwietnia na całym świecie jest datą, kiedy obchodzone jest prawdopodobnie najważniejsze święto ekologiczne naszej planety – Dzień Ziemi.

Dzień Ziemi nazywany także Międzynarodowym Dniem Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą. Idea obchodów Dnia Ziemi została zapoczątkowana w 1970 r.

Każdego roku święto odbywa się pod hasłem przewodnim. W 2023 roku brzmi ono „Ziemia na krawędzi”.

Tego dnia podejmowane są rozmaite akcje, które w szczególny sposób podkreślają konieczność dbania o naszą “matkę żywicielkę”.  Najlepszym sposobem przekonania się o pięknie Ziemi,  jest spędzenie tego dnia poza murami szkoły.

Uczniowie klasy ósmej z siódmej  wraz z koleżankami i kolegami z  Publicznej Szkoły Podstawowej w  Sławnie pod opieką nauczycielek: p. Marzanny Kaweckiej, p. Barbary Węglińskiej i p. Jadwigi Podwysockiej Kani,  Dzień Ziemi uczcili w Arboretum w Rogowie. Ogród ten jest jednostką organizacyjną Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Rogowie, w skład którego wchodzi również Centrum Edukacji Przyrodniczo – Leśnej. Podczas spaceru po leśnym parku uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych treści o bogatej kolekcji drzew i krzewów najcenniejszych w Polsce i Europie. Kolejnym punktem wycieczki były zajęcia w lesie, które  weryfikowały jednocześnie orientację uczniów w terenie, ich spostrzegawczość oraz trafność wyciąganych wniosków.

Po  ćwiczeniach terenowych odwiedziliśmy Muzeum Lasu i Drewna, gdzie czekały na nas spreparowane okazy  oraz zagadki i ciekawostki dotyczące fauny i flory. Wszyscy uczniowie byli mocno zaangażowani we wszystkie działania.

Mimo, że roślinność w Arboretum dopiero zaczynała rozkwitać, to i tak byliśmy odprężeni niesamowitymi wrażeniami wzrokowymi.  Zawilce wyglądające jak  seledynowo zielony dywan leśny  dodatkowo roztaczały magiczną aurę nad zwiedzanym miejscem. Całości dopełniała fantastyczna pogoda, śpiew ptaków i dopisujące humory, które towarzyszyły nam również w drodze powrotnej. Zapraszamy do galerii zdjęć, wykonywanych aparatem fotograficznym zakupionym w ramach Laboratorium Przyszłości.

date_range  perm_contact_calendar Ewa Lenart
Zaloguj