Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Kazimierza Wielkiego
w Szadkowicach

AktualnościProjekty ekologiczne / Wycieczka do Pienińskiego Parku Narodowego

W dniach 21-22 czerwca 2016 roku grupa gimnazjalistów i czterech opiekunów wyjechała tym razem na dwudniową wycieczka do Pienińskiego Parku Narodowego. Wycieczka była dofinansowana ze środków WFOŚiGW w Łodzi.
W pierwszym dniu młodzież zdobyła szczyt Trzy Korony o wysokości 982 m.n.p.m. Trasa prowadziła ze Sromowiec Niżnych przez malowniczy Wąwóz  Szopczański, przełęcz Szopka nazywaną też Chwała Bogu, następnie  z przełęczy Szopka do Siodełka-poczekalni z kasą biletową na galerię na Okrąglicy. W trakcie  końcowego podejścia uczniowie mogli obserwować fragment przełomu Dunajca i Czerwony Klasztor po stronie Słowackiej. Z galerii podziwiali panoramę: od Tatr i Babiej Góry przez pasma słowackie po Beskid Wyspowy.
Po zejściu ze szczytu autokarem uczniowie pojechali do elektrowni wodnej w Niedzicy. Drugi dzień rozpoczął się na przystani flisackiej w Sromowcach Niżnych. Po przepłynięciu tratwami 8 km przełomowym odcinkiem rzeki Dunajec dotarli do Szczawnicy. Spacer po Szczawnicy rozpoczął się wzdłuż potoku Grajcarek a zakończył się w uzdrowiskowej części miasta. Kolejnym wyzwaniem dla gimnazjalistów było przejście malowniczym wąwozem Homole, które rozpoczęli w Jaworkach. Po krótkim odpoczynku przy Kamiennych Księgach, gdzie według legendy zapisane są losy świata, zeszli do autokaru. Po obiedzie wyruszyli w drogę powrotna do Szadkowic. Uczniowie przeżyli niezapomniane chwile a piękne widoki na pewno zapadły w pamięci i będą do nich wracać. Nawet pogoda spisała się na medal.
Opracowała Marianna Krakowiak
date_range  perm_contact_calendar Ewa Lenart
Zaloguj