Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Kazimierza Wielkiego
w Szadkowicach

Aktualności / Żegnaj zimo- witaj wiosno!!!- topienie Marzanny

MARZANNO, MARZANNO! TY ZIMOWA PANNO!
DO WODY CIĘ WRZUCAMY BO WIOSNĘ WITAMY.

      Wiosna to najbardziej wyczekiwana przez dzieci pora roku. Przedszkolaki z utęsknieniem czekają na cieplejsze dni zachęcające do spędzania czasu na zewnątrz. Świętowanie nadejścia wiosny na stałe wpisało się w harmonogram obowiązkowych świąt w naszym przedszkolu.

Staropolskim zwyczajem związanym z PIERWSZYM DNIEM WIOSNY  jest topienie Marzanny. Sama kukła jest symbolem zimy, a ceremonia jej utopienia według zwyczaju ma spowodować jej odejście, przebudzenie przyrody do życia. Dzieci zapoznały się ze sposobem wykonania kukły, w przygotowaniu której aktywnie pomagały. Marzanna została wykonana z ekologicznych materiałów. Dzieci przystrajały ją bibułą i kolorowym papierem.

    Pierwszego dnia wiosny  przedszkolaki zebrały się przed szkołą i rozpoczęły marsz  ku wiośnie, oczywiście z Marzanną na honorowym miejscu. Po dotarciu nad strumyk dzieci symbolicznie dokonały utopienia Marzanny wesoło krzycząc pożegnalne hasła. W drodze powrotnej do przedszkola dzieci poszukiwały pierwszych oznak zbliżającej się wiosny.

date_range  perm_contact_calendar Dorota Kurzyk
Zaloguj