Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Kazimierza Wielkiego
w Szadkowicach

Laboratoria Przyszłości

Laboratoria Przyszłości

W roku szkolnym 2021/2022 nasza szkoła przystąpiła do Projektu Rządowego #Laboratoria Przyszłości. Jest to inicjatywa edukacyjna, której priorytetowym celem jest stworzenie nowoczesnej szkoły z zajęciami prowadzonymi w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Dzięki tym pomocom szkoła będzie mogła rozwijać i wzmacniać u uczniów kompetencje przyszłości, rozwijać umiejętności manualne i techniczne, uatrakcyjniać proces zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności. Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności.

Na ten cel otrzymaliśmy dofinansowanie w kwocie 30 000,0 zł. w ramach rządowego programu realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Szkoła nie była zobowiązana do wniesienia wkładu własnego.

Za otrzymane środki zakupione zostały:

  • zestaw klocków do samodzielnej konstrukcji z akcesoriami
  • nagłośnienie
  • robot edukacyjny wraz z akcesoriami
  • aparat fotograficzny z akcesoriami, gimbal, statyw z akcesoriami, oświetlenie do realizacji nagrań
  • lutownica
  • drukarka 3D
  • robot wielofunkcyjny
  • mikroport z akcesoriami
  • mikrofon kierunkowy z akcesoriami
  • mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami
Zajęcia z termorobotem

21 października uczennice klasy 2 poznały budowę, zastosowanie i sposób obsługi termorobota, który został zakupiony w ramach projektu #Laboratorium Przyszłości.

Zajęcia kulinarne w klasie 2

4 listopada 2022r. uczennice klasy 2 z paniami: Małgorzatą Woźniak i Agnieszką Natorską-Kupis przygotowały pyszne gofry. Do przygotowania ciasta wykorzystany został termorobot zakupiony w ramach programu #Laboratorium Przyszłości. W październiku dziewczynki poznały budowę, zastosowanie i sposoby obsługi urządzenia. To były ciekawe zajęcia.

Dzisiaj w naszej szkole odbyły się ANDRZEJKI. Do przygotowania dokumentacji zdjęciowej z ANDRZEJEK wykorzystano aparat fotograficzny, a podczas dyskoteki sprzęt nagłaśniający zakupiony ze środków pozyskanych w programie #Laboratorium Przyszłości.

30 listopada 2022r. na zajęciach informatyki z p. Marzanną Kawecką w klasie V zapanowało klockowe szaleństwo.

Uczniowie wykorzystali  klocki KORBO do  zbudowania wspaniałych konstrukcji.

Wspólne tworzenie było okazją do  twórczego myślenia, rozwijania motoryki, współpracy w grupie i przede wszystkim świetnej, klasowej zabawy.

Dzięki Klockom Korbo to co było tylko w wyobraźni nabrało realnych kształtów. Budowanie z klockami Korbo, to nowy wymiar konstruowania, zabawy i nauki w jednym.

Klasa piąta polubiła kreatywną zabawę klockami Korbo z #Laboratoriów Przyszłości.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

Zajęcia z robotem edukacyjnym – SUPERDOC, zakupionego ze środków pozyskanych w programie #Laboratorium Przyszłości
W ramach zajęć: indywidualnych (9, 10, 13 lutego 2023 roku) i świetlicowych (9 lutego 2023 roku) uczniowie z panią Anetą Mikucką kreatywnie i stopniowo zostali wprowadzeni w świat programowania. 
Zajęcia przygotowano z uwzględnieniem dostosowania do wieku i możliwości uczniów. Wykorzystując robota edukacyjnego na potrzeby zajęć stworzono nowe karty i plansza.
Praca z robotem przyniosła dużo radości oraz wzbogaciła o nową wiedzę i umiejętności.

Zajęcia z Klockami Korbo

          #Laboratoria Przyszłości

Klocki  korbo to ciekawy zestaw do przeprowadzania zajęć. Ich wielkość i łatwość łączenia daje wiele możliwości i wprowadza dzieci w świat zabawy i obserwacji. Uczniowie klasy III pod kierunkiem pani Bożeny Szmitki uczestniczyli w zajęciach, na których klasyfikowali przedmioty wg kształtu, koloru. Następnie trzecioklasiści eksperymentowali, dokonywali pomiaru długości przedmiotów, wykorzystując np. dłoń, stopę, but. Na kolejnych zajęciach uczniowie mieli możliwość konstruowania  różnych przedmiotów zgodnie z własnymi pomysłami.
Niewątpliwie taka forma nauki rozwija wyobraźnię, uczy współpracy, daje wiele radości .

Opracowała: Bożena Szmitka

Zajęcia przedszkolaków z Klockami Korbo, które zakupiono ze środków pozyskanych w programie #Laboratorium Przyszłości

 

Kolejne zajęcia uczniów klasy III z Klockami Korbo zakupionymi ze środków pozyskanych w programie #Laboratorium Przyszłości
date_range 
Zaloguj