Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Kazimierza Wielkiego
w Szadkowicach

Projekt polsko szwajcarski / WIOSENNY RAJD PIESZY 2015

11.06.2015 r. klasa IIIa wraz z nauczycielką wychowania fizycznego J. Cichańską zorganizowała „Wiosenny rajd pieszy do ‚Ośrodka hipoterapii i jazdy konnej – Fortuna – w Tomaszówku’, gm. Sławno”. Wyprawa miała na celu przede wszystkim popularyzację turystyki pieszej, aktywnego wypoczynku, ukazanie i uwrażliwienie na piękno otaczającej przyrody, którego nie dostrzegamy na co dzień, a także wzmocnienie poczucia tożsamości i identyfikacji z najbliższym otoczeniem. Wskazywała również alternatywny sposób spędzania wolnego czasu, jakim jest  wędrówka piesza i jazda konna.

Uczestnicy przy słonecznej pogodzie przeszli łącznie 12 km wyznaczonym przez siebie szlakiem po gminie Sławno. Głównym punktem wyprawy był Ośrodek hipoterapii i jazdy konnej w Tomaszówku. Po dotarciu na miejsce właścicielka Ośrodka p. Janina Bogdańska opowiedziała jego historię powstania, oprowadziła po zaprojektowanej przez nią stajni, pokazała miejsce, gdzie odbywają się zajęcia rehabilitacji – hipoterapii. Sposób, jaki to mówiła świadczył o tym, że konie i niesienie pomocy innym, to jest jej model życia i jej wielka pasja. W ośrodku znajduje się 9 koni. Po zaczerpnięciu dużej dawki informacji o koniach i ich zwyczajach uczestnicy wycieczki rozpalili ognisko, piekąc przy nim smaczne kiełbaski. Przy ognisku od pani Janiny dowiedzieli się, że jest ona zeszłoroczną zdobywczynią III miejsca w ogólnopolskim konkursie „LODOŁAMACZE”, któremu w regionie łódzkim patronuje Monika Kuszyńska. Ta znana piosenkarka przyjeżdża aż z Łodzi do Ośrodka „Fortuna” na rehabilitację.

Po ognisku na rajdowiczów czekała niezwykła przygoda. Pani Bogdańska umożliwiła każdemu przejażdżkę na koniu. Dla wszystkich było to niezwykłe przeżycie, zważając na to, że dla większości z nich był to pierwszy raz tak bliskiego obcowania z tym zwierzęciem. Chętni mogli też podać koniowi z dłoni marchewkę lub jabłko. Po tak dużej dawce emocji uczniowie pożegnali się z właścicielką Ośrodka i wyruszyli w drogę powrotną przez malowniczo położony ze względu na różnorodność ukształtowania terenu – Tomaszówek.

Piękno krętych dróg, widok ze wzniesień na stawy otoczone lasami, wspomnienie przygody z końmi na pewno sprawi, że uczestnicy rajdu będą zachęcać innych do odwiedzenia tego miejsca, ale i sami zapewne nie raz tu powrócą.

 

date_range  perm_contact_calendar Ewa Lenart
Zaloguj