Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Kazimierza Wielkiego
w Szadkowicach

Projekt polsko szwajcarski / Wiosenny Rajd Pieszy

Dnia 17 czerwca 2014 r. uczniowie klasy IIa naszego gimnazjum wraz z opiekunkami wzięli udział w Wiosennym Rajdzie Pieszym. Dwudziestokilometrowa trasa wiodła malowniczymi terenami północnej części gminy Sławno, przez Kamień, Wincentynów, Tomaszówek, skąd „Szlakiem Żubra” poprowadziła rajdowiczów do Ośrodka Hodowli Żubrów w Książu koło Smardzewic. Następnie uczestnicy przeszli obok Kopalni Piasku Kwarcowego w Grudzeń-Lesie i poprzez piaskowo-leśne tereny Antoninowa do Szadkowic.

Wielką atrakcją w czasie tej wycieczki była możliwość przyjrzenia się pracy rzeźbiarzy z Piotrkowa Trybunalskiego, Stanisława Milewskiego oraz Stefana Łuczaka, którzy w Tomaszówku obok leśnej kapliczki św. Huberta, powstałej w 2012 r., wykonywali dwie kolejne rzeźby – św. Franciszka oraz św. Krzysztofa. Mogliśmy porozmawiać z p. Krzysztofem Lechowskim, właścicielem „Provincji” (producenta dziczyzny, owoców leśnych i ich przetworów), na którego terenie dzieje się to artystyczne przedsięwzięcie. Dowiedzieliśmy się od niego, że rzeźby te są częścią etapu budowy w tym niezwykłym miejscu, pierwszego w Polsce „Panteonu Patronów i Opiekunów Łowiectwa”. Jeszcze w tym roku staną tu rzeźby Św. Eustachego i Św. Idziego oraz Dziewanny, Diany i Artemidy, w otoczeniu rzeźb zwierząt i nemrodów, a to wszystko z inicjatywy Fundacji „Pontis” oraz Spalskiego Towarzystwa Łowieckiego im. Prezydenta Ignacego Mościckiego. Po tych cennych informacjach, wspólnych zdjęciach poszliśmy dalej, tym razem nie tylko pieszym, ale konnym i rowerowym „Szlakiem Żubra”.

Drugim ważnym przystankiem na trasie rajdu było dotarcie do Ośrodka Hodowli Żubrów w Książu, gdzie mogliśmy na wydzielonej kwaterze pokazowej obserwować żubry te dorosłe i te młode. Możliwość zobaczenia z bliska tych potężnych zwierząt pozostanie na długo w naszej  pamięci.

To nie jedyne atrakcje rajdu, bowiem z Książa przeszliśmy leśnymi drogami do Grudzeń-Lasu, tam po odpoczynku przy miejscowym sklepie i schłodzeniu się porcjami lodów, ruszyliśmy w dalszą drogę oglądając olbrzymie hałdy białego piasku kwarcowego. Tu szczególnie niektórych chłopców zainteresowały wielkie maszyny wydobywające piasek, jak i samochody ciężarowe do jego transportu.

Trasę z tej miejscowości do Antoninowa pokonaliśmy piaskową drogą leśną mijając kilka glinianek, w których woda od kwarcu miała niezwykle piękną barwę.

Zmęczeni, ale pełni wrażeń i zadowoleni z siebie dotarliśmy do punktu wyjścia, czyli budynku naszej szkoły.

Rajd ten dla nas był sposobem na integrację, jak też przyczynił się do zacieśnienie więzi między sobą. Wzięła w nim, bowiem udział cała klasa IIa wraz z wychowawczynią Marzanną Kawecką. Organizatorką była nauczycielka wychowania fizycznego Justyna Cichańska.

date_range  perm_contact_calendar Ewa Lenart
Zaloguj