Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Kazimierza Wielkiego
w Szadkowicach

Projekty ekologiczne / Zielony Tydzień w naszym gimnazjum

W dniach 25- 29 kwietnia w Publicznym Gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego w Szadkowicach trwał Zielony Tydzień w czasie, którego odbywało się wiele działań ekologicznych w ramach realizacji programu Ekologia, na co dzień, – czyli jak dbamy o środowisko. Nad ich  organizacją czuwały: dyrektor szkoły Elżbieta Białecka i nauczyciele Marianna Krakowiak, Marzanna Kawecka, Agnieszka Natorska -Kupis i Justyna Cichańska. Głównym celem tych działań była popularyzacja wiedzy ekologicznej, włączenia uczniów do działań na rzecz ochrony środowiska, zachęcania ich do pogłębiania wiedzy na temat problemów ekologicznych oraz wzbudzenie poczucia odpowiedzialności za środowisko. W realizację projektu włączyła się cała społeczność uczniowska. Każdego dnia uczniowie przychodzili do szkoły ubrani na zielono.

W poniedziałek zorganizowano wystawę najciekawszych prac, które wpłynęły na konkurs Sztuka ze śmieci. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy z dostępnych surowców wtórnych. Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem młodzieży. Po raz kolejny okazało się, że nasi uczniowie są niezwykle kreatywni. Prace były bardzo różnorodne wśród nich zabawki, zwierzęta, sprzęt codziennego użytku a nawet instrumenty muzyczne.  Prace oceniano i nagradzano w dwóch kategoriach: praca przestrzenna i płaska. Nagrody dla zwycięzców konkursu zakupiono WFOSiGW
w Łodzi.

We wtorek uczniowie klas III przedstawili w klasach pierwszych wykonaną przez siebie prezentację na temat Alternatywnych źródeł energii oraz Lasach – ich budowie, znaczeniu, wykorzystaniu i ochronie.

W środę odbyła się wycieczka do Bełchatowa połączona z zajęciami terenowymi. Uczestniczyli w niej głównie uczniowie klas III. Wyjazd ten był współfinansowany ze środków WFOŚ i GW w Łodzi. Głównym celem wycieczki było zapoznanie uczniów z wydobywaniem węgla brunatnego metodą odkrywkową, sposobami rekultywacji terenów pokopalnianych na przykładzie Góry Kamieńsk oraz przeprowadzenie badań terenowych gleby i powietrza przy użyciu sprzętu zakupionego do realizacji programu. Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w PGE w Bełchatowie. Przewodnik opowiedział uczniom o historii i pracy elektrowni. Następnie młodzież udała się do Kleszczowa i Żłobnicy gdzie z tarasów widokowych mogła obejrzeć bełchatowską odkrywkę węgla brunatnego oraz kominy i obiekty elektrowni Bełchatów. Kolejnym punktem wycieczki była Góra Kamieńsk. Uczniowie wjechali na szczyt wyciągiem krzesełkowym. Tam poznali  rośliny wykorzystywane w rekultywacji gleb pokopalnianych. Następnie mile spędzili czas na torze saneczkowym, który dostarczył mocnych wrażeń. Ostatnim punktem wycieczki były zajęcia terenowe. Wycieczka była bardzo udana, ponieważ poszerzyła wiedzę na temat wydobycia węgla i ekologii.

W czwartek w klasie I a przeprowadzone zostały warsztaty kulinarne. Uczniowie podzieleni na cztery grupy przygotowywali zdrowe drugie śniadanie.  Wcześniej  uczniowie dowiedzieli się o zasadach zdrowego żywienia, o sposobach nakrywania do stołu. Każda z grup z wielkim zaangażowaniem wykonała zadanie. Efekt był imponujący. Stoły były pięknie nakryte z wykorzystaniem wiosennych akcentów. Śniadania były bogate w różne witaminy. Młodzież wykorzystała dużo składników. Na stołach można było znaleźć soki, mleczne napoje, kanapki, naleśniki, sałatki owocowe i warzywne, przetwory mleczne.  Wszystko przygotowane przez uczniów ze świeżych składników. Na koniec nastąpiła najmilsza część, a mianowicie wspólne degustacja. Udział w zajęciach poszerzył wiedzę i doświadczenie na temat zdrowego nawyku, jakim jest drugie śniadanie.

W piątek na zakończenie Zielonego Tygodnia młodzież obejrzała przedstawienie o tematyce ekologicznej pt. Metamorfoza, czyli jak lekkoduch został ekologiem. Wystąpili w nim uczniowie klasy I b.  Przedstawienie w sposób humorystyczny ukazywało globalny problem zanieczyszczenia, niszczenia klimatu. Przesłaniem występu młodzieży, było zachęcenie wszystkich do oszczędzania energii, wody, rozważnego postępowania z odpadami.

date_range  perm_contact_calendar Ewa Lenart
Zaloguj